Nauka języka w domu

Po co nam języki obce?

Języki obce przydają się nie tylko na uczelni, w szkole, czy w pracy, ale również w codziennym życiu. Dzięki ich znajomości łatwiej pokonywać bariery. Mniej stresujemy się podczas zagranicznych wyjazdów turystycznych. Mamy też mniejsze problemy z podjęciem pracy poza granicami kraju. W końcu, dobra znajomość wielu języków obcych przekłada się na bardziej satysfakcjonujące życie zawodowe – lepsze stanowisko, awans, czy większe zarobki. Dlatego też warto uczyć się języków obcych.

Nauka w domu jest trudna

Z pewnością każdy z nas próbował kiedyś nauczyć się języka obcego samodzielnie w domowym zaciszu. Zapewne w znaczącej większości wypadków te próby kończyły się fiaskiem. Wiąże się to z tym, iż samodzielna nauka języka obcego w domu, chociaż nie niemożliwa, jest szczególnie trudna z bardzo różnych względów. Przede wszystkim w domu istnieje mnóstwo różnego rodzaju rozpraszaczy przez co bardzo trudno jest się skupić stricte na nauce. Telefon komórkowy, komputer, Internet, telewizja, radio – wszystko to sprawia, iż zamiast faktycznie uczyć się języka obcego poświęcamy mu ledwie kilka – kilkanaście minut i uciekamy do innych zajęć. Rozpraszać mogą nas też obowiązki domowe – odkurzanie, pranie, zmywanie naczyń, czy gotowanie obiadu. Po całym dniu okaże się, że wysprzątaliśmy cały dom czy całe mieszkanie oraz zrobiliśmy obiad na następne dwa dni. Nie poczyniliśmy jednak  nżadnych realnych postępów jeśli chodzi o naukę języka obcego.

Problemy merytoryczne

Co więcej, samodzielna nauka języka obcego może powodować również liczne problemy natury merytorycznej. Nie ma nikogo kto uczyłby nas w jaki dokładnie sposób wymawiać poszczególne słowa i jak rozkładać akcenty. Nikt nie poprawia naszych błędów gramatycznych. Powoduje to, iż istnieje bardzo duża szansa, że nauczymy się języka obcego źle i wyrobiły sobie złe nawyki, które w późniejszym czasie bardzo trudno będzie wykorzenić. Dlatego też, zwłaszcza na samym początku przygody z nauką, potrzebujemy mentora – nauczyciela, który wytłumaczy podstawowe kwestie oraz będzie korygować błędy, jakie pojawiają się na początkowym etapie nauki.

Języki obce najlepiej w szkole językowej

Z powyższych powodów lepiej zainwestować i zdecydować się na wybór dobrej szkoły językowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mogli, bez szczególnych rozpraszaczy, poświęcić się w pełni nauce języka obcego przez godzinę, czy dwie w ciągu dnia. A jedna, czy dwie godziny pracy w skupieniu daje naprawdę o wiele większe efekty niż nawet osiem godzin aktywności nieustannie przerywanej przez np. pralkę, czy telefon komórkowy. Co więcej, decydując się na lekcje w szkole językowej zawsze będziemy mieć zajęcia z nauczycielami, którzy dobrze interesujący nas język obcy znają. Pokażą nam oni w jaki sposób wymawiać poszczególne litery i słowa, jak poprawnie budować zdania, czy w jaki sposób rozkładać akcenty w poszczególnych wyrazach. Te właśnie podstawowe kwestie są najważniejsze w procesie przyswajania nowego języka. Jeżeli bowiem na samym początku przyswoimy złe nawyki to później bardzo trudno będzie je wykorzenić.

O ile zatem a wyższym poziomie zaawansowania można już próbować samodzielnie przerabiać nowe kwestie, o tyle na samym początku nauki powinno się mimo wszystko zainwestować w lekcje w dobrej szkole językowej.